İHA-0 Eğitimi Nedir?

İHA-0 Eğitimi Nedir?

İHA – 0 eğitimi ne işe yarar?

İnsansız Hava Araçlarının kullanımının son dönemde popülerliği artmaya başladı. Yeni mevzuat ile İHA kullanımlarında izin koşulu getirildi. Bu yazımızda İHA - 0 eğitimi ve İHA mevzuatından bahsedeceğiz.

Öncelikle İHA - 0 Drone eğitiminin tanımını yapalım. İnsansız Hava Araçları 0 eğitiminin kapsamına 500 gr. ila 4 kg arasındaki Drone'lar girmektedir. Burada şunu da belirtelim azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) ila 25 kg aralığında olan İnsansız Hava Araçları, İHA – 1 kapsamına giriyor. Eğer siz İHA 0 değil de İHA 1 eğitimini almış olursanız İHA 0 eğitimini de başarılı bir şekilde geçmiş sayılırsınız.

İHA - 0 eğitimi neden alınmalıdır?

Elinizde azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan bir İHA var ise endişelenmeyin. Bu dronelarla uçuş yapacaksanız herhangi bir ehliyet almanıza gerek yoktur. Ama kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha fazla ise o zaman ehliyet almanız gerekiyor. Bu ehliyetler de İHA’nın derecesine göre değişmektedir.

Mevzuata göre İHA - 0 uçuşlarınızı mahallin en büyük mülki idari amiri tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda gerçekleştiremezsiniz. Serbest (Yeşil) bölgelerde Genel Müdürlükten uçuş izni Kayıt Sitemi tarafından otomatik olarak verilir. Bu eğitim sonunda alacağınız izin belgeniz olmazsa bu uçuşları da gerçekleştiremezsiniz.

İHA - 0 eğitimini kimler almalı?

İHA - 0 eğitimi başlangıç seviyesi olduğundan öncelikle hobi ve eğlence amaçlı çekimler yapıyorsanız bu eğitimi alabilirsiniz. Bunun yanında hava çekimleri, klipler, reklamlar, filmler, tanıtım filmleri ve düğün, sünnet çekimlerinde de bu eğitime ihtiyacınız olacak.

Daha mesleki bakımdan haritacılık işlerinde, güneş panellerinin denetlenmesi gibi endüstriyel operasyon uçuşlarında da İHA 0 eğitimi size lazım olacaktır.

İnsansız hava aracıyla tanıtım ürünleri, malzemeler gibi yük taşıma hizmeti sunanlar, belediyeler ve kurumlarda çalışanlar da bu eğitim ile beraber İHA 0 sertifikasını almak zorundadırlar.

Eğitim İçeriğinde Neler Var?

GÖKŞAH İHA - 0 Ticari Pilotluk Lisans Eğitimi Ankara'da yüz yüze yapılmaktadır. Eğitimde öncelikle teorik bilgiler verilmektedir. Bu teorik bilgilerle öncelikle İHA’nın tanıtımı yapılmaktadır. Daha sonra sizler için büyük önem arz eden havacılık kurallarından bahsedilecektir. Devamında hava aracı, uçuş dinamiği ve uçuş prensipleri konuları anlatılacaktır. Sonrada sırasıyla genel meteoroloji bilgisi, hava trafik kontrollerinin usulleri ve havacılık freyzyolojisi, uçuş operasyonları, kumanda edilebilir sistemlerin yapısı, itki ve aviyonik sistemler son olarak da kontrol, bakım ve onarım işlemlerinden bahsedilecektir. Tüm bu teorik bilgilerin ardından uygulamalı eğitime geçilecektir. İşin önemli noktası da aslında budur.

Kurs bitiminde kursiyelerimiz 500 gr - 4 Kg arası Dronelerin nasıl kullanıldığını öğrenip bu tip droneları uçurma yetkisi alacaklar. Bunun yanında hava aracının detaylarını öğrenecek ve uçuş kuralları ve dinamiğine hâkim olacaklar. Hava hukuku ve İHA 0 kullanma sorumluluklarını da öğrenecek olan kursiyerlerimiz meteoroloji'nin İHA uçurmaya katkılarının ve dezavantajlarının neler olduğu ile alakalı da bilgi edinecekler.

Yorumlar

Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın