İHA-1 Eğitimi Nedir?

İHA-1 Eğitimi Nedir?

İHA – 1 Eğitimi Nedir? Kimlere Hitap Eder?

Popülerliği gittikçe artan İHA eğitimlerini alarak profesyonel bir İHA kullanıcısı olabilir ve bunu mesleğe çevirebilirsiniz. Bu yazımızda İHA – 1 eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulacaksınız.

Kısa ismi “insansız hava aracı” olan İHA eğitimleri belli seviyeler şeklinde sunulmaktadır. Bu makalede İHA – 1 eğitimden bahsedeceğiz. Kısaca tanımlayacak olursak azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) ila 25 kg aralığında olan İnsansız Hava Araçları İHA – 1 kapsamına girmektedir.

Özel Kurslar Çerçeve Programı esas alınarak oluşturulmuş İHA – 1 eğitimin amaçlarına bakacak olursak:

Kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlar öncelikle insansız hava aracı (İHA) ile alakalı genel bilgilere sahip olacaklar,

Herhangi bir İHA sahibi ve pilotunun sivil havacılık kuralları çerçevesindeki  yasal yükümlülüklerini kavrayacaklar,

İnsansız hava aracının uçuş dinamiğiyle prensiplerini öğrenecekler,

En temel meteoroloji bilgisi hakkında bilgi edinecekler,

Havacılık freyzyolojisi ve hava trafik denetim yöntemleri hakkında bilgi edinecekler,

İHA uçuşu hakkında hava operasyonlarını kavrayacaklar,

Yönetimsel olarak kumanda edilebilir sistemler hakkında bilgi edinecekler,

İtki sistemler ve Aviyonik sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaklar,

İHA’ların kontrolleri, bakım işleri ve onarımları hakkında bilgi alacaklar ve son olarak İHA’yla güvenli bir uçuş gerçekleştirecekler.

İHA – 0 Eğitimini Almadan İHA – 1 Eğitimi Alınır mı?

Bazı kurslarda İHA – 0 eğitimi de verildiği görülmektedir. Bu da kursiyerlerin kafasında soru işareti ortaya çıkarıyor. İHA – 1 eğitimi almak isteyen bazı kursiyerler İHA-0 eğitiminin olduğunu duyunca kendilerinin eksik kalıp kalmayacağını merak ediyorlar. Bu cevaplaması kolay bir sorudur çünkü İHA1 eğitiminin amaç, içerik ve kazanımları İHA-0 eğitimini kapsadığı için kursiyerlerin İHA-0 eğitimini almalarına gerek yoktur. Yani İHA- 1 eğitiminde başarı göstermiş olan bir kursiyer İHA-0 eğitimini de başarılı bir şekilde tamamlamış kabul edilir.

İHA – 1 Eğitimi Kimlere Hitap Eder?

Alınan son kararlara göre meskun mahalde uçuş yapmak isteyen tüm vatandaşlardan izin belgesi istenecek. Bu kapsamda eğer insansız hava aracınızı hobi amaçlı kullanıyorsanız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) almanız gerekiyor. Bu izni bahsi geçen müdürlüğün sayfasında yaptığı sınavda başarı göstererek alabilirsiniz.

Ama eğer ticari amaçlı İHA kullanıcısı iseniz İHA-0 veya İHA-1 ehliyetlerinden birine sahip olmanız gerekiyor. 36 saat süren GÖKŞAH İHA-1 Ticari Pilotluk Lisans Eğitimi ile bu izne ulaşabilir ve artık insansız hava aracınızı ticari olarak da kullanabilirsiniz. 15 yaşından büyük olan tüm bireylerin alabileceği eğitimlerimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır.

GÖKŞAK İHA eğitim kurumlarından alacağınız İHA – 1eğitimleri, mevzuata tam uygun bir formatta hazırlandı. Bilhassa drone pilotlarını ilgilendiren pek çok konuya açıklık getiren mevzuat, kursta detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. 36 saat süren eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı İHA-1 Sertifikası, SHGM İHA Ehliyeti ve Telsiz Haberleşme Sertifikalarını alarak kariyerinizde yeni bir dönüm noktasına geçeceksiniz.

Yorumlar

Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın