İHA Eğitimlerinin Tanımı ve Yapısı Değişti

İHA Eğitimlerinin Tanımı ve Yapısı Değişti

İnsansız hava araçları sadece askeri alanda değil, sivil alanda da gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Bu da İHA eğitimlerine olan ilgiyi artırdı.

İHA pilotu, 500 gramın üzerindeki drone türlerini uçurmaya yetkisi olan, insansız hava araçları ile alakalı belli eğitimler alan ve bu eğitimleri sınava başarılı bir şekilde yansıtarak İHA lisansına sahip olan kişidir.  Türkiye’de şu anda yaklaşık 45 bin kayıtlı İHA bulunuyor. Başta fotoğrafçılık, taşımacılık, sinema ve dizi setleri olmak üzere pek çok alanda İHA kullanımı yaygınlaşıyor. Yaşanan bu gelişmeler de İHA lisansına sahip olmanın önemini bir kez daha artırıyor. Ticari alanda yaygınlaşan İHA kullanımı, beraberinde İHA pilotu ihtiyacını doğurmuştur. İHA pilotluğu geleceğin meslekleri arasındadır.

İHA Eğitiminde Yeni Tanımlama

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İHA eğitimlerinin nasıl olacağını daha önce yayınladığı mevzuat ile açıklamıştı. Ama yapılan güncelleme ile İHA 0, 1, 2 ve 3 seviyeleri yerini İHA-P1 ve İHA P2’ye bırakıyor. Bu tanımlamaya göre ;

İHA-P1 veya İHA-P2 Pilotları’nın alanı 120m yükseklik 2000m yarıçapı tanımlı sahalarla sınırlı olan tanımlama ise yalnızca İHA-P2 Pilotlarının kapsamında olacak. Yeni mevzuatta ders içeriklerinde de bazı değişikler yapıldı. Buna göre; İHA P-1 eğitimleri 5 bölümden oluşmaktadır ve derslerden  “İHA Temel” yedi alt bölümden oluşmaktadır. Diğer bölümler ise Uçuş Prensipleri 1, Seyrüsefer ve Operasyon 1, Hava Hukuku 1 ve Meteoroloji 1’dir. İHA-P2 dersleri ise P1 derslerinin devamı şeklindedir.

İHA Eğitimlerinin Amacı

Alacağınız İHA eğitimleri ile öncelikle temel havacılık bilgilerine sahip olacak,

Uçuş operasyonları esnasındaki gereklilikler ve süreç ile alakalı bilgi sahibi olacak,

Uçuş Simülatörleri ve İHA’larla yapılacak gerçek uçuşlarla İHA uçuş deneyimi kazanacak,

İHA uçuş operasyonlarında zorunlu olan resmi İHA Pilotu Sertifikası (Ehliyeti)’ne sahip olacaksınız.

İHA Lisansının Geçerlilik Süresi Var mı?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan mevzuatta İHA eğitiminin geçerlilik süresi belirtilmemiştir. Bu yüzden alınan lisans Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü aksi bir durum belirtilmediği sürece geçerliliğini koruyacaktır.

GÖKŞAH İHA eğitim kurumları yeni mevzuata uygun İHA-P1 ve İHA-P2 eğitimlerini öğrenci odaklı bir şekilde vermektedir. Uzaktan eğitim ve uygulamalı olarak verilen eğitimlerin sonunda alacağınız lisans ile geleceğin mesleği İHA pilotluğuna bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Yorumlar

Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın