İHA-P1 Eğitimiyle Drone Dünyasına Giriş

İHA-P1 Eğitimiyle Drone Dünyasına Giriş

İnsansız Hava Araçları’nın eğitim tanımları dünyadaki kurum/kuruluşların standartları da göz önüne alınıp yeniden belirleniyor.

Son dönemde büyük ilgi gören İHA eğitimleri, son yayınlanan mevzuatla yeniden tanımlandı. Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) ve Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) vb. kurumların yapıları değerlendirilerek oluşturulan yeni tanımlamada “İHA 0, İHA 1, İHA 2 ve İHA 3” gibi tanımlamalar yerini “İHA-P1 ve İHA-P2”ye bırakıyor.

İHA pilotu, işletici tarafından uçuşun idaresinden sorumlu olmak üzere tayin edilmiş, uçuş süresince İHA’nın her türlü harekâtında uçuş kontrollerini çalıştıran veya otonom operasyonunu planlayan ve takip eden kişidir. Yeni düzenlemeye göre İHA-P1 “Limitli İHA Pilotu” kapsamına alınıyor. İHA-P2 ise “Limitsiz İHA Pilotu” ünvanını alıyor.

Türkiye Hava Sahasında, 500 gr ve üzeri İHA uçurmak isteyen pilotların SHGM sistemine kayıt olmaları ve SHGM’den onay almaları zorunludur. Bu yüzden 500 gr ve üzeri bir drone’a sahipseniz bu eğitimleri almanız gerekiyor. Ayrıca serbest bölge (yeşil) dışında kalan tüm bölgelerde, İHA uçurmak için uçuş izni alınması da zorunludur. Uçuş izni almak isteyenlerin de öncelikle sisteme kayıt olmalıdırlar.

İHA-P1 ve P2 eğitimleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yetki alan kurumlarca verilmektedir. SHGM tarafından yapılan son düzenlemede İHA-P1 eğitimleri için zorunlu dersler belirlenmiştir.

İHA-P1 Pilotları Eğitimi için zorunlu dersleri şu şekilde:

A) İHA Temel

- İHA Tanıtım

- Hava Aracı, Uçuş Dinamiği

 - ATC Usulleri ve Havacılık Frezyolojisi

- Kumanda Edilebilir Sistemler

- İtki Sistemleri

- Aviyonik Sistemler

- Bakım ve Onarım

B) Uçuş Prensipleri

C) Seyrüsefer ve Operasyon

D) Hava Hukuku

E) Meteoroloji 1

Eski Pilot Lisanları ve Sabit kanatlı İHA Pilotluğu

Mevzuata göre; yeni sisteme geçilmesi ile birlikte mevcut İHA pilot lisanslarının, daha sonradan SHGM tarafından belirlenen bir geçiş sürecinde, mevcut sisteme uyumluluğu temin edilecek.

Son yapılan değişiklikte İHA-P1 ve İHA-P2 olarak sınıflandırılmış olan pilotlara, sabit ve döner kanatlı İHA’larda ayrı bir pratik eğitim verilmesi planlandığı belirtildi. Bu yeni eğitimlerden sonra Sabit kanatlı İHA’larda pratik tip eğitimlerini alan pilotlar “Sabit Kanatlı (SK) İHA-P1 veya İHA-P2 Pilotu” olacaklar, döner kanatlı İHA’larda pratik tip eğitimlerini alacak pilotlar ise “Döner Kanatlı (DK) İHA-P1 veya İHA-P2 Pilotu” olacaklar.

Bunun yanında Dikey Kalkış ve İniş (DKİ-VTOL) özelliği olan İHA’ları kullanan pilotlara da Dikey Kalkış ve İniş (DKİ) tip eğitimi verilecek.

 

Yorumlar

Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın