İHA-P2 Eğitiminin Kapsamı Nedir?

İHA-P2 Eğitiminin Kapsamı Nedir?

Hem zamandan hem de paradan tasarruf ettiren drone kullanımında ustalaşmak için İHA-P2 eğitimini alabilirsiniz.

Değişen mevzuatla beraber İHA (İnsansız Hava Araçları) eğitiminin tanımı değişti. Eski yönetmelikte dört şekilde olan eğitimler güncel değerlendirme sonrasında İHA-P1 ve İHA-P2 olmak üzere ikiye ayrıldı.

Alınan İHA lisansı ile hobi amaçlı uçuşlarınızı daha profesyonel yapabileceğiniz gibi, kurum veya kuruluşlar, satış, pazarlama, reklamcılık, sinema, dizi vb. birçok sektörde ticari amaçlı drone uçuşlarını da yönetebilirsiniz. Ayrıca alacağınız teorik ve pratik eğitimler sonunda dronelar hakkında teknik ve detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA-P2 eğitimi için müfredat konuları belli oldu. Bu eğitim sonrasında kursiyerler 25 kg ile 150 kg arasındaki azami kalkış ağırlığına sahip insansız hava araçlarını uçurabilen pilot lisansına sahip olacaklar.

Limitsiz İHA pilotu şeklinde tanımlanan İHA-P2 pilotluğu eğitimi için alınması gereken zorunlu dersler şu şekilde:

A) İHA İleri

- Hava Aracı Genel Bilgisi -Gövde ve Sistemler -Elektrik ve Motor (Enerji Sistemi) -Acil Durum Donanımı

- Operasyonel Usuller (İşletme Yöntemleri)

- Uçuş Planlama ve İzleme

- İnsan Performansı ve Kısıtlamaları

- İletişim

- Bakım ve Onarım

B) Uçuş Prensipleri 2

C) Seyrüsefer ve Operasyon 2

D) Hava Hukuku 2

E) Meteoroloji 2

İHA-P2 Tazeleme Eğitimi ve Eğitimlerin Yapısı

Yeni mevzuata göre İHA-P2 lisans sahibi pilotlar lisans aldığı tarihten itibaren her 3 yılda bir tazeleme eğitimi almak zorundalar. Mevzuatta tazeleme eğitimlerinin pratik veya simülatör olarak uygulanacağı belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onayıyla verilmekte olan İHA eğitimleri yönetmelikte de belirtildiği üzere teorik ve pratik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Verilecek olan eğitimin değerlendirmesinde teorik kısım tüm eğitimin en az % 60’ını oluşturmaktadır. Uzaktan eğitim şeklinde verilen teorik eğitimlerden sonra kursiyerlere, gerçekleştirilen kursun dönemine göre pratik eğitimler verilmekte ve İHA ile alakalı tüm bilgiler bir kez de uygulamalı bir şekilde anlatılmaktadır.

İHA-P2 kurs programı bitiminde mevzuat gereğince teorik ve uygulamalı sınav yapılmaktadır. Yapılacak olan teorik sınavda 100 puan üstünden 70 ve üzeri almanız durumunda uygulamalı sınava girme hakkını elde edersiniz. Uygulamalı sınavda da 100 puan üstünden 70 ve üstü alan kursiyerler başarılı sayılır ve İHA-P2 lisanlarını alırlar.

Yorumlar

Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın