Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan SHT-İHA talimatı gereği 500 gr. ağırlığın üzerindeki bütün İHA’ların ticari olarak kullanılabilmesi için, İHA kullanıcılarının Ulaştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca düzenlenen İHA eğitimlerine katılmaları ve “İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikası” almaları zorunludur.

Bir İHA pilotunun ilgili makamlardan ticari uçuş izni alabilmesi için “İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikası”na sahip olması gerekmektedir.

İHA eğitimi; İHA kullanıcılarına almış oldukları eğitim sınıfındaki İHA’yı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İHA Talimatında belirtilen kurallara uyulması kaydı ile ticari olarak kullanım yetkisi sunar. Sadece bu sayede İHA pilotu İHA’yı ticari olarak kullanabilir.

Drone ehliyeti olmadan ve uçuş izni olmadan yapılan uçuşlarda para cezaları ile karşılaşabiliriz.

Kullandığınız drone’nun ağırlığı 500 gr. ile 4 kg. arasında ise İHA 0 ehliyetini, 4 kg ile 25 kg arsında ise İHA 1 Ehliyetini almalısınız. İHA 1 ehliyeti, İHA 0 ehliyetini kapsamaktadır.

İHA 0 ve İHA 1 Drone Ehliyetlerinini geçerliliği ömür boyudur.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılı Genel Md. yetkili eğitim merkezleri tarafından yüz yüze test ve uygulamalı sınav yapılmaktadır.

Yapılan teorik sınavda 100 puan üzerinden 70 ve üzeri alan kursiyerler uygulamalı sınava girmeye hak kazanır. Uygulamalı sınavda da 100 puan üzerinden 70 ve üzeri alan kursiyerler başarılı sayılacaktır.

 

Müfredatları, linke tıklayarak direkt olarak T.C. MEB Özel Öğretim Kurumları web sitesinden görebilirsiniz.

İHA eğitimleri için herhangi bir İHA’ya sahip olma zorunluluğu yoktur.

Bir Sorunuz mu Var ?

Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın